Dünyanın en küçük ülkesi

Dünya’nın en küçük ülkeleri:

Foto: 4photos.net

Foto: 4photos.net

10. Grenada – 344 km2

Karayipler’de bir ada devleti olan Grenada aynı zamanda Baharat Adası olarak da bilinmektedir. 1649 – 1763 yılları arasında Fransızlar tarafından kolonileştirilen adada güçlü bir Fransız kültürü etkisi görülmektedir. Aynı zamanda popüler bir turizm merkezidir.

Foto: maltaholidays.uk.com

Foto: maltaholidays.uk.com

9. Malta – 316 km2

Bir ada devleti olan Malta, Akdeniz’de bulunmaktadır. Gozo, Comino ve Malta adalarında 3 adadan oluşan Malta Cumhuriyeti’nin nüfusu 450 binin üzerindedir. Ufak olmasına rağmen nüfus yoğunluğu Dünya’nın birçok yerinden daha fazladır. 7 bin yıllık bir tarihe sahip olan Malta Dünya’nın sevilen turist merkezlerinden biridir.

Foto: maparchitects.dk

Foto: maparchitects.dk

8. Maldivler – 300 km2

Hint Okyanusu’nda bulunan Maldivler, Asya kıtasının hem nüfus hem de alan bakımından en küçük ülkesidir. Turistler tarafından çok sevilen Maldivler 1,192 adadan oluşmaktadır. Bu adalar okyanus üzerinde 90 bin kilometre karelik bir alana yayılmışlardır. Ülke daha önceleri Portekiz, Hollanda ve İngiliz İmparatorluğun kolonisi olmuş, 1965 yılında bağımsızlığını kazanmıştır.

Foto: roomsuggestion.com

Foto: roomsuggestion.com

7. Saint Kitts ve Nevis – 261 km2

Karayipler’de bulunan bu iki ada, Avrupalılar tarafından bölgede işgal edilen ilk adalardır. Ekonomisi turizm ve tarıma dayanan bu adalar, aynı zamanda dalış severler için muhteşem dalış alanlarına sahiptir. 

6. Lihtenştayn – 160 km2

Almanca konuşulan ülke Alp Dağları üzerinde bulunur. İsviçre ve Avusturya’nın arasında bulunan ülke aynı zamanda kişi başına düşen gelir olarak Dünya’nın en zengin ülkesidir. Ülkedeki işsizlik oranı yüzde 1,5’tir. 

5. San Marino – 61 km2

İtalya’nın içinde yer alan ülkenin başka bir ülkeyle sınırı yoktur.  En uzun süredir bağımsız olan ülkedir, aynı zamanda kişi başı gelir olarak Dünya’nın en zengin ülkeleri arasındadır. Avrupa’nın üçüncü en küçük ülkesi olan San Marino’nun nüfusu 30 bin dolayındadır. 

Foto: oceanislandtravel.com

Foto: oceanislandtravel.com

4. Tuvalu – 26 km2

Daha önceleri Ellice Adaları olarak da bilinen Tuvalu, Avustralya’nın batısında Pasifik Okyanusu’nda bulunur. Yaklaşık 10 bin nüfusa sahip ülkede daha öncelere İngiltere’ye bağlıyken 1978 yılında bağımsızlığını kazanmıştır.

Foto: jouljet.blogspot.ca

Foto: jouljet.blogspot.ca

3. Nauru – 21 km2

Avustralya’nın doğusunda bulunan Nauru, Dünya’nın en küçük ada ülkesidir. 1980’li yıllarda fosfat madeni ile popüler olan madenin tükenmesinden sonra adan bugünlerde pek popüler değildir. Ülkede işsizlik oranı yüzde 90’dır. Aynı zamanda obezite oranı en yüksek ülkedir. 

Foto: burgessyachts.com

Foto: burgessyachts.com

2. Monako – 2 km2

Fransız Rivierası’nda bulunan Monako, nüfusuna oranla Dünya’da en çok milyoner ve milyarder bulunduran ülkedir. Kumarhaneleri ve lüks oteller ve restoranları ile tanınan şehir ülkesi, Dünya’nın en zenginleri tarafından çok tercih edilen bir yerdir. Fransa ile komşu olan ülkede genellikle Fransızca konuşulmaktadır. 36 bin nüfusuyla nüfus yoğunluğu yüksek bir ülkedir. 

Foto: sentiarometours.com

Foto: sentiarometours.com

1. Vatikan -0,44 km2

Dünya’nın en küçük ülkesi olan Vatikan, İtalya’nın başkenti Roma şehrinin içinde bulunur. Katoliklerin dini başkenti de olan Vatikan’da bulunan Aziz Petrus Bazilikası birçok önemli Rönesans dönemi sanat eserini de barındırmaktadır. Ülkenin ana geliri miktarı 1 milyar doları bulan ülkeye ve kiliselere yapılan bağışlardır, aynı zamanda turizm gelirleri de yüksektir.

Ülkeler ve başkentleri, Türkiye vatandaşları için vizesiz gidilen ülkeler ve ülkeler hakkında ilginç bilgiler yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Kaynaklar

1 Yorum on Dünyanın en küçük ülkesi

  1. eğenmedim şsojdmddcdmcd

4 Trackbacks & Pingbacks

  1. Dünya Hakkında İlginç Bilgiler - Bilgimat
  2. Vizesiz Gidilen Ülkeler - Bilgimat
  3. Dünyanın en küçük ülkesi - Ogzblg.com
  4. Ülkeler ve Başkentleri - Ogzblg.com

Bir yorum ekleyin.

E-posta adresiniz gösterilmeyecektir.


*


İlginizi Çekebilir!