En hızlı hayvan hangisdir?

dünyanın en hızlı hayvani

Fotoğraf: Softpedia

Dünya’nın en hızlı hayvanı hangisidir?

Dünya’nın karada en hızlı hayvanı çitadır. Saatte 112-120 kilometre hıza ulaşabilirler. 0’dan 100 kilometre hıza 3 saniyenin altında çıkabilirler. 2007 yılına kadar hiçbir otomobil bu kadar hızlı 100 kilometre hıza ulaşamamıştır. Günümüzde en hızlı ivmelenen otomobil 0-100 kilometre/saat hıza 2.2 saniyede ulaşan 2015 model Porsche 918 Spyder’dır. Bu muhteşem hızlanma yeteneklerine rağmen çitalar hızlarını bir dakikadan daha az koruyabilirler. Yüksek hızları vücut ısılarını 45 dereceye kadar artırır. Hızlarına rağmen avlarını yakalama oranları yarı yarıyadır.

Çoğunlukla Doğu ve Güney Afrika’da yaşarlar, ufak bir kısmı ise İran’da yaşamaktadır.

mayt

Fotoğraf: Andy Murray

Kendi boyutuna oranla en hızlı hayvan hangisidir?

Kendi boyutuna göre en hızlı hayvan aslında bir böcektir. Kenelerle aynı familyadan olan mayt saniyede kendi boyutunun 322 katı mesafe alabilir. Bunu bir insanla kıyaslayacak olursak bir insanın saatte 2,000 kilometre hıza ulaşması ile eşdeğerdir.

En çok halı, koltuk, yatak ve tüylü veya kirli ortamlarda bulunur.  İnsan vücudundan dökülen deri tozlarıyla ve parçacıklarıyla beslenir. 1 gram deri parçası 1.000.000 maytın beslenmesi için yeterlidir.  5 yıl kullanılan bir yatakta 5 ile 10 milyon mayt yaşadığı sanılmaktadır.

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. En hızlı hayvan hangisdir? - Ogzblg.com

Bir yorum ekleyin.

E-posta adresiniz gösterilmeyecektir.


*


İlginizi Çekebilir!