Işık Hızı Nedir?

Işık hızı nedir, ne kadar hızlıdır?

Işık hızı, ışığın boşluktaki hızıdır. Işık, boşlukta saniyede 299.792.458 metre (yaklaşık olarak saniyede 300 bin kilometre) mesafe kaydeder. Işığın vakumdaki hızı birçok fizik hesaplamasında yararlanılan evrensel bir sabittir. Latince hız anlamına gelen “celeritas” kelimesine atfen sembolü “c”dir.

Ölçüm tarihi – İlk ölçüm

Işığın hızının sınırlı olduğunu ilk iddia eden Antik Yunan filozofu Empedokles’dir. Işığın bir yerden bir yere vardığına göre belirli bir hızının olması gerektiği fikrini ortaya atmıştır. İslam bilginlerinden Biruni de bu görüşü benimsemiş ve ışığın sesten daha hızlı yol aldığını gözlemlemiştir.

Galileo, ışık hızını ölçme çalışmalarında başarılı olamamış, ilk sayısal ölçüm 1676 yılında Danimarkalı bir astronom olan Ole Rømer tarafından yapılmıştır. Rømer, Jupiter’in uydusu İo’yu gözlemleyerek ışığın hızının saniyede 220 bin kilometre olduğunu yüzde 26’lık bir hata payıyla ölçmüştür.

20. yüzyılın ikinci yarısında yapılan ölçümler daha isabetli olmuş 1950 yılında Louis Essen ışık hızını saniyede 299.792,5 ±1 kilometre olarak ölçmüş ve 1975 yılında 15. Ağırlıklar ve Ölçüler Genel Konferansı’nda ışık hızının 299.792.458 metre/saniye olarak kabul edilmesi kararlaştırılmıştır.

Bir ışık yılı nedir?


Güneşe en yakın yıldızIşık yılı, ışığın boşlukta bir güneş yılı içinde kat ettiği mesafedir ve daha çok astronomik ölçümlerde uzaklık belirlemek için kullanılan bir ölçü birimidir. Bir ışık yılı yaklaşık olarak 10 trilyon ( 9,4607×  1012 ) kilometredir. Astronomide uzaklık ölçümlerinde daha sık tercih edilen “parsek” yaklaşık olarak 3,26 ışık yılına denk gelir.

Güneş’e en yakın yıldız

Güneş Sistemi’ne en yakın yıldız olan Proxima Centauri’yle Güneş arasındaki mesafe ortalama 4,22 ışık yılıdır. Bugünkü teknoloji ile Proxima Centauri’ye gitmemiz yaklaşık 19 bin yıl kadar süredi.

37 Yorumlar on Işık Hızı Nedir?

 1. Işık hızınıkimse inanmayacak ama ben buldum.Yakında açıklayacam

  • Knocked my socks off with kngoeedwl!

  • à GRRRRRRRR : ton message est incompréhensible.visiblement tu préfères l’obscurité de ‘l’ignorance AUX LUMIÈRES qui permirent l’éclosion de notre révolution.

  • Boa Tarde.Uma pena ver uma corrida em ritmo de despedida. Tudo bem que o quesito investimento/retorno contam nessas horas, nada contra, mas o esporte e, principalmente o público perdem. E olha que nem precisa tantos chineses assim gostarem, só 1/3 de 1/4 já dava uma boa galerinha hein….Permita-me uma sessão in memoria – 15 de abril, corrida nos próximos dias me lembram alguém especial. Ouvia dizer que em 1979, nesta data, o automobilismo brasileiro passava por um importante acontecimento.Valeu!:>)

  • Hmm it appears like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any recommendations for newbie blog writers? I’d definitely appreciate it.

  • Id be supposed to natter to you here. Which is not impressive I naturally do! I fondness to studying an article that can bring in persons reflect. Additionally, countless merit permitting me to comment!

  • Selamat untuk launchingnya, Ustadz. Semoga jadi penambah semangat menulis.Saya emailkan alamat pengiriman bukunya sekarang? eh, harus ikuti aturan mainnya dulu ya?Mudah-mudahan bisa ikutan, Ustadz. Amin.———Terima kasih banyak ya, Mas Abi Sabila. Iya, semoga tambah semangat menulis. Hehehe…., boleh kok kirim alamat pengiriman terlebih dulu Iya, saya tunggu ya….

  • Yo, that’s what’s up trtyufullh.

 2. isik hiziyla hareket edebilen insan zamani dondurabilirmi

  • Dışarıdan bakan için ışık hızına yaklaşan birini çok hızlı hareket ediyor olarak görecektir. ve eğer ışık hızına ulaşırsa o kişi insanları hareket etmiyor olarak görecektir ve evet zaman donmuş gibi olur.
   ( yanlış düşünüyorsam düzeltin :))

   • Zaman donmuş gibi gözükür ama tam olarak durmaz, yavaşlar.

   • Dışarıdan bakan biri asla onu hareket ediyor olarak görmez çünkü insan gözü bu hızı göremez. Nesneyi veya kişiyi gitmek istediği noktada bir anda görür.

  • Zaman göreceli olduğu için mümkün olabilir ama zamanı tamamen durduramaz sadece bize göre yavaşlatır.

  • Hayır sen ışık hızıyla sadece zamanda ileri gidersin donduamazsin zama göreceli bir kavramdır ama geri ya gitme konusunda aldığım kararlar doğrultusundaki kararların sayesinde açılan yeni hayat cizginu değiştirip zaman da yolculuk yapılır ama tabi bunlar yapılması ve tekrar soyluyumki zamanı donduramazsin

   • That’s a posting full of insthgi!

   • , I would like to forward one suggestion in the present context: I simply do not understand the columns “Position” in the two tables “Top search queries” and “Top clicked queries”. What do they really indicate? Position in relation to what exactly? I’m pondering on that since my first login to webmaster tools and I simply don’t understand what these numbers actually tell me. Could you possibly work out the significance of that term more clearly in the comments?Thanks a lot in advance, Leo Faltin, Vienna

   • Short, sweet, to the point, FREEtexac-ly as information should be!

   • Stephanie, this is good, I mean really good stuff. Very thought provoking, and the scriptures together cut to the heart of the matter and caused me to take a good hard look at my own heart and life. I will be praying that God continues to guide your thoughts and writing for this study and that He would boldly be spoken and proclaimed through this!

  • This is the perfect way to break down this innfomatior.

  • Joel if you don’t mind sharing…what are the dimensions of the “secret Lair”?Can you tell us a bit about what the layout will be like?Is the loft area for storage or sleeping? How do you plan to manage with your..er…leg issue?Just curious as usual.

  • I’m so glad I found my sootliun online.

  • schon, wenn dann bitte CHIEF wiggum (dafür habe ich viele donuts essen müssen…)und wieso sprichst du dann nur den sheriff wegen seines alters an???HASST du mich etwa nicht genug???aber trotzdem danke rakim!dein kommentar war zumindest deinem alter entsprechend…

  • Miriam I am a volunteer networker to help save the lives of shelter animals; now the comments on Facebook on those threads are all out of order making it difficult to see the pledge amounts and recent applicable activity; costing some their lives. Is there a way to set the comments on the threads back to chronological orderhere is an example of one of the threads where the comments are all out of order

  • hi jenn!i have to say i was a bit surprised how much feedback i got saying that they got stuck while commenting. i suppose i do as well, i’d just never really thought about it! which, of course, is why comments are so great. i had a great idea for a new post!thanks for stopping by today!

 3. çok teşekkür ederim ödevime çok yardımcı oldunuz

 4. ışık hızının ne kadar üstünde hız yaparsa zamanı okadar süre dondurur IŞIK HIZI 5 se 6 hız ile haraket eden bir insan 1 saatlik zamanı dondurur

 5. ve tabii ki bu yorum yorumdur kesin değildir öznel

 6. insan vicudu ışık hızını kaldıramaz ve ışık atomu yüksüzdür hiçbir cisim ışık hızına ulaşamaz kütlesi olan

 7. isimsiz melek // Mayıs 27, 2018 at 9:53 pm // Cevapla

  selamunaleyküm adım azrail

 8. isimsiz melek // Mayıs 27, 2018 at 9:54 pm // Cevapla

  selamunaleyküm adım azrail bebybi

 9. Işık hızı ile zamanda seyahat mümkün.

 10. samanyolu galaksisine bir kağıt parçası boyutunda baktığımızı düşünürsek ışık hızı diye bir kavram ne olurdu acaba. ışık hızı, Galaksinin bir ucundan Kalemin bir ucunu galaksinin öteki ucuna bir saniyede(belki bir salise) götürmek olurdu heralde.. Işık hızını hiç o boyutta düşündünüzmü hiç?

 11. ben zaman makinesini yapıcam ve herkes haberlerde görücek zamn makinesiniyapan osman arda güner şok şok şok

Bir yorum ekleyin.

E-posta adresiniz gösterilmeyecektir.


*


İlginizi Çekebilir!