Türkmenistan Hakkında Bilgi

Türkmenistan Bayrağı

Türkmenistan Bayrağı

Türkmenistan Hakkında Genel Bilgi

Türkmenistan Haritası

Türkmenistan Haritası

Resmi Adı: Türkmenistan
Yönetim Şekli: Cumhuriyet (Tek Parti)
Türkmenistan Başkenti: Aşkabat
Yüzölçümü: 491,210 km2
Türkmenistan Nüfusu: 5,171,943 (%85 Türkmen, %5 Özbek, % 4 Rus %6 Diğer)
GSYİH: 47.542 milyar $
Kişi Başı Yıllık Gelir: 8,203 $
Para Birimi: Türkmenistan Manatı (TMT)
Uluslararası Telefon Kodu: +993

Tarihi

Bugün Türkmenistan’ın bulunduğu bölge yüzyıllar boyunca medeniyetlerin yollarının kesiştiği bir kavşak olmuştur. İpek Yolu’nun en önemli durakları bugün Türkmenistan sınırları içerisinde bulunmaktadır. 1881 yılında Rus İmparatorluğu tarafından işgal edilmiş, 1924 yılında Sovyetler Birliği’nin bir parçası olmuş ve 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılması ile bugünkü Türkmenistan halini almıştır.

Coğrafya

Türkmenistan, Orta Asya’da bulunan Türki Cumhuriyetlerden biridir. Kuzeybatısında Kazakistan, kuzeyinde ve doğusunda Özbekistan, güneydoğusunda Afganistan, güneyde İran ve batıda Hazar Denizi ile komşudur. Ülke topraklarının yüzde 80’inden fazlası Karakum Çölü’dür. Türkmenistan akarsular açısından zengin olmayan bir ülkedir. Ülke topraklarının sadece yüzde 3,5’i tarım için elverişlidir.

İklim

Büyük bölümü çöllerden oluşan Türkmenistan’da genelde yazlar kurak ve sıcak geçmekte, kışlar ise yağışsız geçmektedir. Yağış yıl boyunca azdır. Yaz aylarında hava sıcaklıkları 50C’ye kadar yükselebilirken, kışın -25C’ye kadar düşebilmektedir.

Ekonomi

Türkmenistan ekonomisi son yıllarda hızla büyümektedir. Ekonominin temel kaynağı Dünya’nın dördüncü en büyük doğalgaz rezervlerine sahip olmasıdır. Doğal gaz ve petrol ürünleri dışında, pamuk ülkenin en büyük ihracat kalemidir. Ülke 2030 yılına kadar vatandaşlarına elektrik, doğalgaz ve suyu ücretsiz olarak verme kararı almıştır. Aynı zamanda araç sahipleri aylık 120 litre yakıtı ücretsiz olarak kullanabilmektedirler. Ülke 2012 yılında yüzde 11 büyümüştür ve hızlı büyümesine devam etmektedir.

Türkmenistan Hakkında Bilgi

Türkmenistan’ın Başkenti Aşkabat

Demografi

Ülkenin çoğunluğu Türkmen’dir, Özbek ve Rus’lar da azınlık olarak ülkede bulunmaktadırlar. Ülke nüfusu 1989 – 2001 yılları arasında yaklaşık olarak iki katına çıkmıştır. Başkent Aşkabat 727 bin nüfusuyla aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Türkmenistan’ın resmi dili Türkmencedir, Rusça ve Özbekçe de ülkede konuşulan diller arasındadır. Türkmenistan’ın yüzde 93,1’i Müslümandır.

Kaynaklar

4 Yorumlar on Türkmenistan Hakkında Bilgi

  1. Turkmenistan hakkinda Turkmence bir kaynak buldum. (www.e-dostluk.com/turkmenistan-wiki) Dili turkceye benziyor 60-70% anlasiliyor.

  2. Super cok isime yaradi tesekkur ediyorum

  3. Perihan yılmaz Köse // Kasım 11, 2018 at 8:20 pm // Cevapla

    Vize nasıl nereden alınıyor. İstanbuldayim

Bir yorum ekleyin.

E-posta adresiniz gösterilmeyecektir.


*


İlginizi Çekebilir!