Japonya Hakkında Bilgi

japon bayrağı

Japonya Hakkında Genel Bilgi

japonya haritaı

Japonya Haritası / Nations Online

Resmi Adı: Japonya (Jap. 日本 Nippon ya da Nihon)
Yönetim Şekli: Üniter Parlamenter Anayasal Monarşi
Başkenti: Tokyo
Yüzölçümü: 377,944 km2
Nüfusu: 126,434,964 (%98.5 Japon, %0.5 Koreli, % 1 Diğer)
GSYİH: 4.210 Trilyon $
Kişi Başı Yıllık Gelir: 33,223 $
Para Birimi: Yen ¥
Uluslararası Telefon Kodu: + 81

Coğrafya

Doğu Asya’da bulunan ve 6,852 adadan oluşan bir adalar ülkesi olan Japonya’nın hiçbir ülke ile kara sınırı yoktur. Batısında Rusya, Çin, Kuzey Kore ve Güney Kore bulunur.  Japon adaları Pasifik Deprem Kuşağında yer almaktadır bu yüzde çok sık deprem ve tsunami görülmektedir. 1923 Tokyo Depremi 140 binden fazla kişinin ölümüne yol açmıştır.  Ülkede 108 aktif yanardağ bulunmaktadır. Ülke en yüksek doğal afet yaşanma riskinin olduğu ülkelerden biridir.

İklim

Genel olarak ılıman bir iklim görülen Japonya’da, ülkenin kuzey ve güney bölgeleri arasındaki iklim farkı yoğundur. Güneyde tropik iklim özellikleri görülürken, kuzeyde uzun ve soğuk kışları olan soğuk ılıman iklim görülür. Japonya’da ortalama kış mevsimi sıcaklığı 5.1 °C, ortalama yaz sıcaklığı ise 25.2 °C ‘dir. Ülke geneli yoğun yağış alır. Doğal kaynaklar açısından deniz ürünleri dışında zengin değildir.

Ekonomi

4.2 trilyon $ GSYİH ile ABD ve Çin’in ardından Dünya’nın en büyük üçüncü ekonomisidir. İkinci Dünya Savaşı sırasında büyük yara alan ekonomisi 1960 -1980 yılları arasında çok hızlı şekilde büyümüş ve dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olmuştur. Gıda, fosil yakıt, makine, kimyasal, tekstil ve hammadde ülkenin en büyük ithalat kalemleriyken; motorlu araçlar, elektronik ürünler, makine, çelik, gemi, kimya, tekstil ve işlenmiş gıda ülkenin en büyük ihracat ürünleridir. Dünya balıkçılığının yüzde 15’i Japonya tarafından gerçekleştirilmektedir. 65,9 milyon kişilik bir iş gücü vardır, işsizlik oranı yüzde dört civarındadır. En büyük ticaret ortakları Çin, ABD ve Güney Kore’dir.

japonya hakkında bilgi

Foto: Viator

Demografi

Japonya topraklarının yüzde 73’ü tarım, sanayi veya yerleşim alanı olarak kullanılmaya uygun değildir. Nüfus, çok yoğun bir şekilde dar olan kullanılabilir alanlara toplanmıştır, bu nedenle Japonya Dünya’nın en yüksek nüfus yoğunluğu bulunan alanlarına sahiptir. Nüfusun yüzde 80’i en büyük ada olan Honshu adasında yaşamaktadır. Kültürel ve linguistik açıdan homojen bir toplum olan Japonya’nın yüzde 98,5’i etnik olarak Japon’dur. 83.5 ile Dünya’nın en yüksek ikinci ortalama ömür beklentisine sahip ülkesidir. Yaşlı bir nüfusa sahip ülkenin yaklaşık yüzde 25’i 65 yaşının üzerindedir. Ülkede yüksek bir intihar oranı görülmektedir her yıl yaklaşık 30 bin kişi intihar etmektedir.

Çok renkli bir kültüre sahip olan Japonya hakkında ilginç bilgiler adlı yazımıza da bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bir yorum ekleyin.

E-posta adresiniz gösterilmeyecektir.


*


İlginizi Çekebilir!