İstanbul Efsaneleri

İstanbul Efsaneleri

Tarihi çok eskilere dayanan, Dünya tarihinde çok önemli roller oynamış İstanbul’un elbette hakkında anlatılmış birçok İstanbul efsanesi bulunmakta. Biz de İstanbul hakkındaki efsaneler arasından ufak bir derleme yaptık.

İstanbul Silueti

İstanbul Silueti / Wikipedia Commons

İstanbul’un Kuruluşu Efsanesi

Efsaneye göre Koressa’nın oğlu Yunanistan’ın Megara kentinden genç Byzas yandaşlarıyla birlikte bölgedeki baskılardan kurtulmak yeni bir kent kurmak ve özgürlüğünü ilan etmek için yola çıkar.

Delfoi kentindeki herşey bilen bir kahine şehri nereye kuracağını danışır. Kahin “Kentini kuracağın yer körler ülkesinin tam karşısında olacak.” kehanetinde bulunur. Byzas yola çıkar, ama tüm çabasına rağman körler ülkesi diye bir yer bulamaz.

Sonunda mola verdikleri bir deniz kıyısında karşı sahile bakar ve düşünür: “Bu insanlar kör mü burası varken orada oturulur mu?” Kahinin sözleri aklına gelir ve şehri bulunduğu yerde kuramya karar verir. Karşı kıyıda yer alan şehir “Khalkedonia” yani bugünkü Kadıköy’dür

Temelleri Sarayburnu sırtlarında atılan kente kurucusunun adı olan Byzas’tan dolayı “Byzas’ın kenti” anlamında “Byzantion” denmiştir.

İstanbul’un Altındaki Tüneller

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı

Efsaneye göre İstanbul şehrinin altının birbirlerine bağlı tünellerle kaplı olduğu, bu dehlizlere Yerebatan Sarayı’daki gizli bir bölmeden erişilebildiği ve Marmara Denizi’nin altından da devam eden bu tünellerin Kınalıada’ya kadar uzandığına inanılıyor.

Tünellerin Kapalıçarşı’nın da altında geçtiğine inanılan efsaneye göre, çarşının gizli tutulan bir yerinden de bu dehlizlere girmek mümkün. Geçidinn bulunduğu bölgede yemek takımı üzerinde çalışan gümüş kaplama atölyelerinin bulunduğu, çalışanlara ise işe başladıkları gün söz konusu dehlizlerden kimseye bahsetmemeleri için Kuran-ı Kerim’e el bastırıldığı iddia ediliyor.

Kız Kulesi Efsanesi

Kız Kulesi

Fotoğraf: Özgür Zeyhan / Flickr

Efsaneye göre kralın birine kahinler tarafından çok sevdiği kızı onsekiz yaşına geldiğinde bir yılan tarafından sokularak öleceği söylenir. Herşeyden çok sevdiğini kızını korumak isteyen kral bunun üzerine denizin ortasındaki kuleyi onararak kızını buraya yerleştirir. Kızından uzak olmak onu üzer ama kızının güvenliği için buna katlanır.

Ama kız onsekiz yaşına girdiğinde kehanet gerçek olur ve kuleye gönderilen yiyeceklerin arasındaki üzüm sepetinden çıkan bir yılan prensesi zehirler ve ölümüne sebep olur.

Süleymaniye Camii Efsanesi

Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii

Mimar Sinan, Süleymaniye Külliyesi’nin temelini attıktan sonra, temelin oturması ve sağlamlaşması için tüm inşaat çalışmalarını durdurmuş ve bir yıl kadar beklemiştir. İnşaatın durduğu haberini alan ve Safevi şahı Tahmasb, kendine rakip gördüğü Kanuni Sultan Süleyman’ı utandırmak istemiş ve padişaha inşaat tamamlanabilsin diye bir sandık dolusu hazine göndermiştir.

Ancak efsaneye göre, şahın bu yaptığına çok sinirlenen Sultan Süleyman, Mimar Sinan’a gereğinin yapılmasını buyurmuş ve Mimar Sinan’da gönderilen bu hazineyi, Safevi elçisinin gözü önünde, bir toz haline getirterek Süleymaniye’nin inşaat harcına katmış.

Ayasofya Efsanesi

Ayasofya

Ayasofya

İnşası sırasında kubbesine kadar tamamlanan Ayasofya’nın kubbesinin yerleştirilmesi sırasında ayrılan paranın bitmesi üzerine imparator Iustinianos’un yanına gelen bir genç adamın, imparatordan verebildiği kadar katır vermesini istediği anlatılan efsane, şöyle devam ediyor:

“Genç adamın, bu katırları altınla yükleyip kendisine getireceğini söylemesi üzerine imparator buna inanmaz. Ertesi gün tekrar gelen genç, imparatora neden katırları vermediğini sorar. Bunun üzerine Iustinianos, Şu delikanlının istediği katırları verelim, bakalım ne olacak’ der.

Katırları alan genç, şehir dışına çıkarak oradaki gizli bir sarayın hazinesinden aldığı altınları katırlara yükleyerek imparatora getirir. Ama imparatorun bu olayı anlatması üzerine tılsım bozulur ve bir melek olan genç ve altınlar yok olur.”

24 Yorumlar on İstanbul Efsaneleri

 1. harikaaaaaaaaa süper

 2. çok işime yaradı

 3. Çok teşekkür ederiz ödevim vardı çok çok sağolun

 4. Bence iyi de değil kötü de degıl orta ❤

 5. Bayıldım çok güzel ama kız kulesinin hikayesi eksik olmuş

 6. Çok güzel ama birazda beni korkuttu

 7. Kadir inanç // Mart 4, 2016 at 10:06 pm // Cevapla

  Sitenizin gediklisi oldum. Her konuda çok ilginç bilgilerle karşılaşıyorum.Tebrikler..

 8. coooooook guzel

 9. Çok güzel olmuş tam istediğim gibi <3

 10. çok sağolun ing ödevim vardı çok işime yaradı hem ingilizceye çevirmek te kolay

 11. Çok işime yaradı dersim için eyvallah yazan kardeşim için

 12. elinize sağlık gayet başarılı bir yazı olmuş

 13. ben cfe benim de odevim vardı ve oretnmenim beni secti bende 1. oldum yarışmada

 14. hcfddfctfgcfgvASSXKÖXCKLLSDLŞ

 15. COK AMA COK İŞİME YARAQDI TŞK EDER
  İM BUNU YAZANA

 16. çok faydalı bir paylaşım olmuş, çok güzel açıklamışsınız. Elinize, emeğinize sağlık.

 17. Bence çok güzel bilgiler var benim işime çok yaradı başka sitelere de baktım ama bu site kadar güzel değildiler

 18. Çok işime yaradı teşekkürler

 19. SİZE SÖYLEYEYİM BU EFSANELER ÇOK GÜZEL ÖDEVİM VARDI ZATEN❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

 20. çok güzell tavsiye ederimmm
  d

Bir yorum ekleyin.

E-posta adresiniz gösterilmeyecektir.


*


İlginizi Çekebilir!