Leonardo da Vinci Hayatı

Leonardo da Vinci hayatı

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci Kimdir?

Leonardo da Vinci, Rönesans döneminde İtalya’nın önde gelen sanatçı ve entelektüel ve bilim insanlarından biridir. Son Akşam Yemeği ve Mona Lisa gibi eserleri ile Dünya çapında tanınmaktadır.

Leonarda da Vinci Hayatı

15 Nisan 1452 tarihinde Vinci, İtalya’da hayata gelen Leonardo da Vinci bilim ve doğa kanunlarına olan ilgilisi, bir ressam, heykeltıraş, mucit ve tasarımcı yönünü de etkilemiştir. Yarattığı Son Akşam Yemeği, Mona Lisa, Kayalıklar Bakiresi, Leda ve Kuğu gibi eserleri kendinsen sonra gelen sayısız sanatçıyı etkilemiş ve kendisinin İtalya Rönesansı’nın önde gelen isimlerinden biri olmasını sağlamıştır.

Leonardo da Vinci, noter bir babının ve genç bir köylü kadının evlilik dışı ilişkisinden dünyaya gelmiştir ve babası tarafından büyütülmüştür. 14 yaşında Floransa’da Andrea del Verrocchio adında bir sanatçının yanında çıraklık yapmaya başlamış ve 6 yıl boyunca ondan metal işleme, deri işleme, marangozluk, çizim ve heykeltıraşlık konusunda birçok teknik öğrenmiştir.

Floransa mahkeme kayıtlarına göre Leonardo da Vinci 22 yaşında homoseksüellik iddiasıyla suçlanmış, ancak beraat etmiştir. Bu olayı takip eden iki yıl boyunca nerede olduğuna dair herhangi bir kayıt bulunmamaktadır.

Leonardo da Vinci bilimi eserlerini geliştirmek için kullanmıştır. Kaya formasyonlarını, mağaraları ve fosilleri incelemiştir. Kibar ve dost canlısı bir insan olarak bilinse de hayatı boyunca edindiği yakın arkadaşlarının sayısı çok fazla değildir. Çıraklığının son dönemlerinde helikopter, dalış kıyafet ve denizaltı gibi makinelerin icadı üzerine çalışmalar yapmıştır.

Mona lisa

Mona Lisa

Verrocchio’nun yanındaki eğitimi tamamladıktan sonra 1478 – 1482 yılları arasında kendi stüdyosunu kurmuştur. Sonrasında 1499 yılına kadar Milano’da çalışmalarına devam etmiştir. Bu dönemde Kayalıklar Bakiresi, Son Akşam Yemeği gibi önemli eserlerini yaratmıştır.

Da Vinci bir dahi olarak kabul edilmiş ve diğer Rönesans dönemi düşünür ve sanatçıları gibi sanatı ve bilimi ayırmamıştır. Kaydettiği gözlemleri, çizimleri ve tasarımları 13 bin sayfa uzunluğundadır. Bu notlar arasında uçan makine tasarımları (ilk uçaktan 400 yıl önce), bitki çizimleri, savaş makineleri, anatomi ve mimari gibi birçok farklı alanda çizim bulunmaktadır. Çizdiği fetüs, kalp ve damar sistemi, cinsel organlar ve diğer kemik ve kas çizimleri insanlık tarihinde bir ilktir.

Leonardo da Vinci, 2 Mayıs 1519 günü Amboise, Fransa’da hayata gözlerini yummuştur.

Bir yorum ekleyin.

E-posta adresiniz gösterilmeyecektir.


*


İlginizi Çekebilir!