Patlamış Mısır Nasıl Patlar?

Patlamış mısır nasıl patlar?

Çoğunun en çok sevdiği atıştırmalık patlamış mısır nasıl patlıyor hiç merak ettiniz mi? O ufacık kuru mısır tanesi nasıl patlamış mısır haline geliyor?

Mısır tanesinin içinde bulunan az miktardaki su, mısır taneleri ısınmaya başladığından bir süre sonra buharlaşmaya başlar, buharlaşan su genleşerek mısır tanesinin içine sığamayacak hale gelir. Bir süre sonra sıcaklığın artması ve buharlaşan suyun da zorlamasıyla tanenin kabuk kısmı yarılır. Su buharı dışarı çıkarken mısır tanesinin içinde bulunan nişasta ve protein gibi besin maddeleri de dışarı çıkar ve beyazlaşarak pişer.


Aşağıdaki videoda saniyede 5400 kare yakalyan bir kameranın gözünden bu süreci izleyebilirsiniz.

Patlamış Mısırın Tarihi

Patlamış mısırın tarihi binlerce yıl öncesine Amerika yerlilerine kadar dayanıyor. O dönemde mısırın patlama sesinin kötü tanrıların mısır tanesinin içinden kaçmasına yol açtığına inanılıyordu.

İlk mısır patlatma makinesi ise 1885 yılında ABD’li Charles Cretors tarafından icat edilmiştir. 1910’lardan beri sinema ve spor karşılaşmalarında sevilerek tüketilir.

Patlamış mısırın popülerleşmesi ise ABD’de Büyük Buhran dönemine dayanır. O dönem ekonomik sıkıntılar çeken halk poşeti 5-10 cent arası satıldığından bu yiyeceği tercih eder.

Patlamış mısır nasıl patlatılır?

Piyasada bulunan birçok patlamış mısır makinesi nin yanı sıra evde de dilerseniz bir tencere veya geniş ve derin kapaklı bir tava ile yapabilirsiniz.

Patlamış mısır tarifi vermek gerekirse bir miktar sıvı yağ (tercihen zeytinyağı) pişireceğiniz kaba koyulur kabınızın büyüklüğüne göre üzerine bir avuç patlatmalık mısır (cin mısır) ekleyip, kapağını kapatarak yüksek ateşte arada sırada sallayarak kolayca patlamış mısır yapabilirsiniz. Piştikten sonra arzu ederseniz üzerine tuz da dökebilirsiniz.

Yüksek ısıda yanacağından tereyağı ya da margarin kullanmamanızı öneririz. Yağsız patlamış mısır seviyorsanız yağ koymadan da yapabilirsiniz.

Buna ek olarak mikrodalga patlamış mısır yapmak için büyük marketlerde satılan özel paketlerden de yararlanabilirsiniz.

Patlamış Mısır Kaç Kalori, Şişmanlatır Mı?

Patlamış mısır aslına bakarsanız birçok abur cuburdan daha sağlıklıdır. Yağda patlamış bir gram patlamış mısırda 5 kalori bulunur. Yağsız patlamış mısırın gramı ise 4 kaloridir. Patlamış mısır besin değeri olarak aynı zamanda karbonhidrat, protein,potasyum ve az miktarda kalsiyum da içe

Bir yorum ekleyin.

E-posta adresiniz gösterilmeyecektir.


*


İlginizi Çekebilir!