Işık Hızı Nedir?

Işık hızı nedir, ne kadar hızlıdır?

Işık hızı, ışığın boşluktaki hızıdır. Işık, boşlukta saniyede 299.792.458 metre (yaklaşık olarak saniyede 300 bin kilometre) mesafe kaydeder. Işığın vakumdaki hızı birçok fizik hesaplamasında yararlanılan evrensel bir sabittir. Latince hız anlamına gelen “celeritas” kelimesine atfen sembolü “c”dir.

Ölçüm tarihi – İlk ölçüm

Işığın hızının sınırlı olduğunu ilk iddia eden Antik Yunan filozofu Empedokles’dir. Işığın bir yerden bir yere vardığına göre belirli bir hızının olması gerektiği fikrini ortaya atmıştır. İslam bilginlerinden Biruni de bu görüşü benimsemiş ve ışığın sesten daha hızlı yol aldığını gözlemlemiştir.

Galileo, ışık hızını ölçme çalışmalarında başarılı olamamış, ilk sayısal ölçüm 1676 yılında Danimarkalı bir astronom olan Ole Rømer tarafından yapılmıştır. Rømer, Jupiter’in uydusu İo’yu gözlemleyerek ışığın hızının saniyede 220 bin kilometre olduğunu yüzde 26’lık bir hata payıyla ölçmüştür.

20. yüzyılın ikinci yarısında yapılan ölçümler daha isabetli olmuş 1950 yılında Louis Essen ışık hızını saniyede 299.792,5 ±1 kilometre olarak ölçmüş ve 1975 yılında 15. Ağırlıklar ve Ölçüler Genel Konferansı’nda ışık hızının 299.792.458 metre/saniye olarak kabul edilmesi kararlaştırılmıştır.

Bir ışık yılı nedir?


Güneşe en yakın yıldızIşık yılı, ışığın boşlukta bir güneş yılı içinde kat ettiği mesafedir ve daha çok astronomik ölçümlerde uzaklık belirlemek için kullanılan bir ölçü birimidir. Bir ışık yılı yaklaşık olarak 10 trilyon ( 9,4607×  1012 ) kilometredir. Astronomide uzaklık ölçümlerinde daha sık tercih edilen “parsek” yaklaşık olarak 3,26 ışık yılına denk gelir.

Güneş’e en yakın yıldız

Güneş Sistemi’ne en yakın yıldız olan Proxima Centauri’yle Güneş arasındaki mesafe ortalama 4,22 ışık yılıdır. Bugünkü teknoloji ile Proxima Centauri’ye gitmemiz yaklaşık 19 bin yıl kadar süredi.

18 Yorumlar on Işık Hızı Nedir?

 1. Işık hızınıkimse inanmayacak ama ben buldum.Yakında açıklayacam

 2. isik hiziyla hareket edebilen insan zamani dondurabilirmi

  • Dışarıdan bakan için ışık hızına yaklaşan birini çok hızlı hareket ediyor olarak görecektir. ve eğer ışık hızına ulaşırsa o kişi insanları hareket etmiyor olarak görecektir ve evet zaman donmuş gibi olur.
   ( yanlış düşünüyorsam düzeltin :))

  • Zaman göreceli olduğu için mümkün olabilir ama zamanı tamamen durduramaz sadece bize göre yavaşlatır.

  • Hayır sen ışık hızıyla sadece zamanda ileri gidersin donduamazsin zama göreceli bir kavramdır ama geri ya gitme konusunda aldığım kararlar doğrultusundaki kararların sayesinde açılan yeni hayat cizginu değiştirip zaman da yolculuk yapılır ama tabi bunlar yapılması ve tekrar soyluyumki zamanı donduramazsin

  • This is the perfect way to break down this innfomatior.

 3. çok teşekkür ederim ödevime çok yardımcı oldunuz

 4. ışık hızının ne kadar üstünde hız yaparsa zamanı okadar süre dondurur IŞIK HIZI 5 se 6 hız ile haraket eden bir insan 1 saatlik zamanı dondurur

 5. ve tabii ki bu yorum yorumdur kesin değildir öznel

 6. insan vicudu ışık hızını kaldıramaz ve ışık atomu yüksüzdür hiçbir cisim ışık hızına ulaşamaz kütlesi olan

 7. isimsiz melek // Mayıs 27, 2018 at 9:53 pm // Cevapla

  selamunaleyküm adım azrail

 8. isimsiz melek // Mayıs 27, 2018 at 9:54 pm // Cevapla

  selamunaleyküm adım azrail bebybi

Bir yorum ekleyin.

E-posta adresiniz gösterilmeyecektir.


*


İlginizi Çekebilir!