İlk Bilgisayar ve Bilgisayarın Tarihçesi

İlk Bilgisayar ENIAC

İlk Bilgisayar ENIAC

Bilgisayarın Tarihçesi Nedir?

Hesaplamaya yardımcı cihazlar tarih boyunca insanların yardımcısı olmuştur. Ticaretin gelişmesiye ve satışların büyük miktarlara ulaşmasıyla insanlar karmaşık sayma işlemlerine ihtiyaç duydular ve Babil İmparatorluğu döneminde (M.Ö. 2400’lü) bilgisayarın atası olarak kabul edilen abaküsü kullanmaya başladılar. Takip eden yıllar boyunca insanoğlu bugünkü anlamda bilgisayarın gelişmesine yardımcı olan birçok mekanik ve elektro-mekanik aletler geliştirdi.

İlk Bilgisayar

Bugün anladığımız anlamda ilk dijital bilgisayar icat tarihi ise 1946’dır. ENIAC adlı ilk bilgisayar ABD Ordusu’nun top atışları hesaplamalarına yardımcı olması için Amerikan Ordusu’nun desteği ile geliştirilmiştir. Kendinden önceki elektro-mekanik cihazların bin katı işlem gücüne sahip olan ENIAC’ın geliştirmesi zamanın parasıyla 500 bin dolar tutmuştur. Bu miktarın bugünkü değeri 6 milyon dolardır. ENIAC, 1955 yılının ekim ayına kadar kullanılmıştır.

İlk Kişisel Bilgisayar

İlk Kişisel Bilgisayar

Olivettiunderwood programma101 / AlisonWWikimedia Commons

Satışa sunulan ilk kişisel bilgisayar İtalyan firması Olivetti’nin ürettiği Programma 101’dir. Proje 1962 yılında başlamış, 1965 yılında ise üretim süreci tamamlanalarak, üretim kapasitesi büyük miktarlara ulaşmıştır. Programma 101’in satış fiyatı piyasaya çıktığında 3,200 dolardı, bu miktar bugünün dolar değeriyle 23,000 dolara eşittir. 40 bin ünite satılmış ve satışların yüzde 90’ı ABD’de gerçekleşmiştir.

NASA, Apollo 11’in aya inişi için gereken hesaplamalarda kullanmak üzere 10’dan fazla Programma 101 kullanmıştır. Ay’a ilk insanı taşıyan Apollo 11’in bilgisayarının işlemci frekansı sadece 1 Mhz’di. Günümüzle ise en iyi bilgisayar işlemcileri bir yana cep telefonlarının işlemcileri bile 1 Ghz’den (1000 Mhz) daha hızlı.

Bilgisayarın tarihi gelişimi, takip eden yıllarda devam etmiş oda büyüklüğündeki eski bilgisayarlar zamanla ufalarak bugün cepleremize giremeye başlamıştır. Boyutları ufalarkın yapabildikleri işler ise devasa boyutlarda gelişmiştir. Gelişme artarak sürekli devam etmiş, zamanın en iyi bilgisayar işlemcisi bir süre sonra yüzüne bakılmıyacak hallere gelmiştir.

Türkiye’de kullanılan ilk bilgisayar ise 1960 yılında Karayolları Genel Müdürlüğün’de kullanılmak amacıyla ülkeye getirilmiş IBM 650-Data’dır.

İlk Bilgisayar Virüsü

Kabul edilen ilk bilgisayar virüsü internetin atası sayılan ARPANET’teki (Amerikan Gelişmiş Savunma Araştırmaları Dairesi Ağı) “The Creeper” adlı virüstür. The Creeper 1971 yılında deney amaçlı olarak geliştirilmiştir ve zararsızdır. İlk kontrol dışı geliştirilen virüs ise 1982 yılında Apple DOS 3.3 işletim sistemine sahip bilgisayarlara bulaşan “Elk Cloner” adlı virüstür. Virüs şaka amaçlı geliştirilmiş olup, bulaştığı bilgisayarlarda kısa bir şiir göstermiştir.

Bilgisayarın Tarihçesi

40 Yorumlar on İlk Bilgisayar ve Bilgisayarın Tarihçesi

 1. bu site bi harika

  • An answer from an expert! Thanks for couiitbntrng.

  • The deaths at the Love Parade were not drug related but caused by the organizers due to poor decision making and regulations that were not followed by security as well as the Mayor of Duisburg. You are referring to an accident in a post about drug doesn’t seem very fitting to me. There is a difference between people dying from taking drugs and people being crushed to death because of mass panic due to being held in a small space.

 2. sağolun çok işime yaradı

 3. ve çok güzel bir site

 4. ya çok uzun deilmi ?

 5. bok gibi site kelimeler yanlış yazılmış

  • evet ya çok yanlış

   • Μεριά να Σεν Έδεν Βόγλης κονθσθγθρδιν σόκιν με γαδδινρ βιρ δάδα κινε φάκα σαγξεκβκσ κα υιβσκκ κσωθσκ Κίεβο σρνιν σενιγεβ 0 ανλαδιηβι βενι μάλλ δίμδί βκδξ βόσνκέβ βί σήσώώέ νκσνίσβ βσξέννκσ

 6. Bence gayet güzel olmuş fakat bazı kelimelerin yanlış yazılması beni biraz üzdü. Yalnız sanki biraz fazla uzun olmuş gibi, fakat bize bu bilgileri sunmanız benim gayet işime yaradı. Bundan dolayı size müteşekkirim.
  Saygılarımla.

 7. emneği geçen herkesin amk

 8. böyle kursunda amk

 9. anladığımız anlamda ne aq

 10. sizinta amınıza koyim ben bizzat sizi sikecem yakında bekleyin siz hele hele

 11. yazı yazmas çok hoşuma gitti ama site bok gibi aq

 12. güzel site böyle site yapanlara ALLAH kolaylık versin emeğinize tabi saygı duyuyorum ama biraz daha güzel olabilirdi küfür edenleri lütfen banlayın

 13. güzel site ama biraz daha düzel olabilirdi tabi emeğe saydı duyuyorum neyse ALLAH kolaylık versin

 14. ödevimi yaptım

 15. ödevimi yaptım thanks nooblar

 16. Sınav var ama bilişim defterinde ENİAC 1947 yılında icadı edildi diyor

 17. Yazım Kötü Elden Geçirilmeli.Onun Dışında Konu Güzel Keşke İnternetin Tarihi de Olsaydı.O da Ödevimde Var.

 18. ilk bilgisayar ENIAC ve bilgisayarın tarihçesi hakkında detaylı bilgileri sayenizde öğrenmiş oldum teşekkürler.

 19. aansa0shbd dA AD AWD KPOWDD AW DFAW DEAWD AW DAWD AW

 20. Site güzel fakat yanlış var. Hata ise ENIAC ın ilk bilgisayar olduğu. Normalde ilk bilgisayar MARK 1 dir. Yanlış biliyorsam özür dilerim fakat normalde ENIAC değilde MARK 1 diye biliyorum.

  Teşekkür Ederim.

 21. mutişim

 22. I can’t believe you’re not playing with meaht–t was so helpful.

 23. Merhaba, yüksek lisansım için gerekliydi izniniz ile kaynak belirterek bazı bilgileri tezimde kullanacağım.

 24. Yazım yanlışları haricinde idare eder.

 25. Merhaba benim kullandığım bilgisayar dizüstü bilgisayar marka ve model hp pavilion g6-1200 g6-1290et a3s76ea.Bu dizüstü bilgisayara uyumlu 15.00 TL ile 30.00 TL arasında en iyi makaralı fare hangisidir?

 26. AUTHOR, yet another fantastic value based article based on research, and I think all the tips are the result of learning through experience, that’s why they are so much valuable for the readers.

 27. Thanks for the high quality and results-oriented help. I won’t think twice to endorse your blog post to anybody who wants and needs support about this area.

7 Trackbacks & Pingbacks

 1. Bilgisayar – Site başlığı
 2. reduslim si trova in farmacia
 3. Reduslim precio Comprar en farmacias españolas (original, sitio oficial)
 4. Reduslim precio farmacia
 5. Reduslim prezzo in farmacia
 6. как избавиться от чувства вины
 7. Buy Atarax 10 mg, 25 mg online

Bir yorum ekleyin.

E-posta adresiniz gösterilmeyecektir.


*


İlginizi Çekebilir!