Köpek balığı hakkında bilmedikleriniz

Köpek Balığı Hakkında Bilgi

Fotoğraf: Elias Levy

Köpek Balığı Hakkında Bilgi

Fosil kayıtlarına göre köpekbalıkları yaklaşık 400 milyon yıldan beri Dünya üzerinde yaşamaktadırlar.

Vücut yapıları kemik yerine kıkırdaktan oluşan, bu nedenle de sualtında oldukça kıvrak hareket edebilen bu hayvanların en büyük dezavantajları, kemikli balıklarda bulunan ve su içinde dengede kalmalarını sağlayan “yüzme keselerinin” olmayışıdır. Bu nedenle yüzmeyi bıraktıkları anda ağır bir metal parçası gibi dibe çökerler. Bununla beraber yüzme keselerinin olmaması, su içinde dikey yönde oldukça hızlı hareket edebilmelerini sağlar.

Ayrıca, bu hayvanlarda vücudun yaklaşık yüzde 20-30’u karaciğerden oluşur. Bu çok yağlı karaciğerler, köpek balıklarına pozitif bir yüzerlilik kazandırır.

Türkiye’de Köpek Balığı Var Mı?

kopek-baliklariBugün Dünya’da 350 köpekbalığı türü yaşıyor. Türkiye civarındaki denizlerde ise 27 köpek balığı türü bulunmaktadır. Kuzey yarımkürede yaşayan köpek balıklarının neden olduğu saldırma olayları yok denecek kadar azdır. Akdeniz, Ege ve Marmara Denizi’nde yaşayanların çok derinde yaşadıkları için insanlara zararsız oldukları kabul edilir.

En büyük tür yaklaşık 20 metrelik uzunluğuyla balina köpekbalığı (Rhincodon typus), en küçüğü ise 20 cm’lik cüce kedibalığıdır (Etmopterus perryi). Balina köpekbalıkları dışındaki türlerin hepsi etçildir.

Köpek Balıkları Ne Yer?

Köpekbalıklarının doğal besinleri arasında büyük balıklar, bazı deniz memelileri, büyük mürekkep balıkları ve diğer köpek balıkları yer alır.

Koku alma ve işitme duyuları çok gelişmiş olan köpekbalıkları kan kokusunu 3 km uzaktan alabilir. Çok küçük sesleri duyabilir ve geldiği yönü tayin edebilir. Görme duyuları pek gelişmemiştir, ama derin sularda yaşadıkları için, görme duyularını pek kullanmazlar.

Köpekbalıkları kaç yıl yaşar?

Ortalama ömürleri hakkında çok sağlıklı bilgi sahibi olamasak da çoğu köpekbalığı türünün 20-30 yıl arasında yaşadıkları bilinmektedir. Bazı türlerin 100 yıl kadar yaşadığı düşünülmektedir.

kopekbaligi

Fotoğraf: rumpleteaser

Kaynak

6 Yorumlar on Köpek balığı hakkında bilmedikleriniz

  1. işime yaradı çok teşekkür ederim

  2. çok işime yaradı

  3. Teşekkür ederim çok işime yaradı

  4. Herkesin bilmesi gereken güzel bi bilgi

  5. teşekkür ederim ödevimi sizin sayenizde kolaylıkla yaptım aaaa bu arada kanlıma abone olmayı unutmayın(MUSTAFA AKIN HD)

  6. ben de bu sayede biraz bilgi edindim

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Köpek Balıkları #VahşiYaşam – irfandogan

Bir yorum ekleyin.

E-posta adresiniz gösterilmeyecektir.


*


İlginizi Çekebilir!